Foil Ind Men Foil Team Men Epee Ind Women Epee Team Women
Epee Ind Men Epee Team Men Foil Ind Women
Sabre Ind Men Sabre Team Men Sabre Ind Women

Final Results

Tournament: National Open
Location: Auckland
Event: Open Senior Men's Foil
Event Class: Unrated
Date: Saturday, 26 October 2013 - 9:30 a.m.

Place Name Club Division Country Rating Earned
1 Foster, Matt Australia NATIONAL AUS U  
2 Donald, Matthew Australia NATIONAL AUS U  
3T Webber, Lucas Australia NATIONAL AUS U  
3T Douglas, Sholto Australia NATIONAL AUS U  
5 Fitzgerald, Edward Australia NATIONAL AUS U  
6 Morris, Jesse Australia NATIONAL AUS U  
7 Ng, Bruce Auckland Grammar School NATIONAL NZL U  
8 Bell, Chris Auckland NATIONAL NZL U  
9 Reynolds, Tyler Australia NATIONAL AUS U  
10 Devenish, Dylan Australia NATIONAL AUS U  
11 Garelja, Daniel Auckland Swords Club NATIONAL NZL U  
12 Daley, Patrick Australia NATIONAL AUS U  
13 Dyson, Clovis Auckland High Performance NATIONAL FRA U  
14 Capon, Simon Australia NATIONAL AUS U  
15 Boyce, Felix Wellington College NATIONAL NZL U  
16 Chan, Hamish New Zealand Academy of Fencing NATIONAL NZL U  
17 Brill, Jonathan The Fencing Institute NATIONAL NZL U  
18 Agnew, Oliver New Zealand Academy of Fencing NATIONAL NZL U  
19 Forrester, Harry Wellington Swords NATIONAL NZL U  
20 Bishop, William Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
21 Amyes, Michael New Zealand Academy of Fencing NATIONAL NZL U  
22 Johnson, Russell Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
23 Anderson, Chris Australia NATIONAL AUS U  
24 Calcott, John Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
25 Amor, Roman North Harbour Fencing Club NATIONAL NZL U  
26 Lear, Ben Auckland Grammar School NATIONAL NZL U  
27 Hefferen, Rex Auckland Swords Club NATIONAL NZL U  
28T Souness, Richard Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
28T Walker-Hale, Nathanael Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
30 Keleghan, Daniel Christs College NATIONAL NZL U  
31 Harwood, James Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
32 Claydon, Michael Auckland Swords Club NATIONAL NZL U  
33 Henderson, Nick Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
34 Ryu, Johann Auckland University NATIONAL NZL U  
35 Carruth, Jonathan Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
36 Jacks, Oliver Auckland Grammar School NATIONAL NZL U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Webber, Lucas 1   V5 V5 V5 V5 V5   5 25 4 +21 1
Chan, Hamish 2 D1   V5 V5 V5 D1   3 17 16 +1 3
Johnson, Russell 3 D0 D4   V5 V5 D1   2 15 17 -2 4
Souness, Richard 4 D1 D2 D2   V5 D1   1 11 23 -12 5
Jacks, Oliver 5 D0 D0 D0 D3   D0   0 3 25 -22 6
Douglas, Sholto 6 D2 V5 V5 V5 V5     4 22 8 +14 2
Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Reynolds, Tyler 1   V5 V5 V5 D4 V5   4 24 8 +16 1
Bell, Chris 2 D1   V5 V5 V5 V5   4 21 14 +7 3
Anderson, Chris 3 D1 D1   V5 D2 V5   2 14 16 -2 4
Ryu, Johann 4 D0 D1 D1   D1 D3   0 6 25 -19 6
Ng, Bruce 5 V5 D3 V5 V5   V5   4 23 13 +10 2
Walker-Hale, Nathanael 6 D1 D4 D0 V5 D1     1 11 23 -12 5
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Lear, Ben 1   D2 D3 D0 D3 V5   1 13 20 -7 5
Forrester, Harry 2 V5   V5 D2 D0 V5   3 17 19 -2 4
Agnew, Oliver 3 V5 D4   V5 D2 V5   3 21 20 +1 3
Capon, Simon 4 V5 V5 D4   D1 V5   3 20 16 +4 2
Fitzgerald, Edward 5 V5 V5 V5 V5   V5   5 25 7 +18 1
Claydon, Michael 6 D0 D3 D3 D4 D1     0 11 25 -14 6
Pool #4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Carruth, Jonathan 1   D0 D0 D2 D1 D1   0 4 25 -21 6
Amor, Roman 2 V5   D2 D3 D2 D2   1 14 20 -6 5
Morris, Jesse 3 V5 V5   V5 D4 V5   4 24 12 +12 1
Amyes, Michael 4 V5 V5 D3   D3 D2   2 18 20 -2 4
Daley, Patrick 5 V5 V5 V5 V5   D2   4 22 15 +7 3
Garelja, Daniel 6 V5 V5 D2 V5 V5     4 22 12 +10 2
Pool #5   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Harwood, James 1   D2 D2 D0 V5 D0   1 9 24 -15 6
Hefferen, Rex 2 V5   D4 D0 D3 D0   1 12 22 -10 5
Calcott, John 3 V5 V5   D0 D1 D0   2 11 21 -10 4
Foster, Matt 4 V5 V5 V5   V5 V5   5 25 5 +20 1
Brill, Jonathan 5 D4 V5 V5 D2   V5   3 21 18 +3 3
Dyson, Clovis 6 V5 V5 V5 D3 D4     3 22 10 +12 2
Pool #6   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Henderson, Nick 1   D1 D0 D1 D1 D4   0 7 25 -18 6
Boyce, Felix 2 V5   D4 V4 V3 D2   3 18 15 +3 3
Devenish, Dylan 3 V5 V5   V5 V5 D2   4 22 11 +11 2
Bishop, William 4 V5 D3 D1   V5 D2   2 16 15 +1 4
Keleghan, Daniel 5 V5 D1 D1 D0   D0   1 7 19 -12 5
Donald, Matthew 6 V5 V5 V5 V5 V5     5 25 10 +15 1

Round #2 - Direct Elimination

Table of 64 Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
             
 (1) Webber, Lucas            
   (1) Webber, Lucas          
 (64) -BYE-            
     (1) Webber, Lucas        
 (33) Henderson, Nick    15 - 7        
   (32) Claydon, Michael          
 (32) Claydon, Michael  12 - 14          
       (1) Webber, Lucas      
 (17) Agnew, Oliver      15 - 5      
   (17) Agnew, Oliver          
 (48) -BYE-            
     (16) Boyce, Felix        
 (49) -BYE-    10 - 15        
   (16) Boyce, Felix          
 (16) Boyce, Felix            
         (1) Webber, Lucas    
 (9) Ng, Bruce        15 - 9    
   (9) Ng, Bruce          
 (56) -BYE-            
     (9) Ng, Bruce        
 (41) -BYE-    15 - 7        
   (24) Calcott, John          
 (24) Calcott, John            
       (9) Ng, Bruce      
 (25) Amor, Roman      15 - 6      
   (25) Amor, Roman          
 (40) -BYE-            
     (8) Devenish, Dylan        
 (57) -BYE-    10 - 15        
   (8) Devenish, Dylan          
 (8) Devenish, Dylan            
           (4) Donald, Matthew  
 (5) Reynolds, Tyler          14 - 15  
   (5) Reynolds, Tyler          
 (60) -BYE-            
     (5) Reynolds, Tyler        
 (37) -BYE-    15 - 2        
   (28T) Souness, Richard          
 (28T) Souness, Richard            
       (12) Bell, Chris      
 (21) Amyes, Michael      14 - 15      
   (21) Amyes, Michael          
 (44) -BYE-            
     (12) Bell, Chris        
 (53) -BYE-    7 - 15        
   (12) Bell, Chris          
 (12) Bell, Chris            
         (4) Donald, Matthew    
 (13) Dyson, Clovis        11 - 15    
   (13) Dyson, Clovis          
 (52) -BYE-            
     (13) Dyson, Clovis        
 (45) -BYE-    15 - 2        
   (20) Bishop, William          
 (20) Bishop, William            
       (4) Donald, Matthew      
 (28T) Walker-Hale, Nathanael      4 - 15      
   (28T) Walker-Hale, Nathanael          
 (36) Jacks, Oliver  15 - 3          
     (4) Donald, Matthew        
 (61) -BYE-    3 - 15        
   (4) Donald, Matthew          
 (4) Donald, Matthew            
             (2) Foster, Matt
 (3) Fitzgerald, Edward            10 - 15
   (3) Fitzgerald, Edward          
 (62) -BYE-            
     (3) Fitzgerald, Edward        
 (35) Carruth, Jonathan    15 - 4        
   (30) Keleghan, Daniel          
 (30) Keleghan, Daniel  6 - 15          
       (3) Fitzgerald, Edward      
 (19) Forrester, Harry      15 - 8      
   (19) Forrester, Harry          
 (46) -BYE-            
     (14) Capon, Simon        
 (51) -BYE-    8 - 15        
   (14) Capon, Simon          
 (14) Capon, Simon            
         (6) Douglas, Sholto    
 (11) Daley, Patrick        8 - 15    
   (11) Daley, Patrick          
 (54) -BYE-            
     (11) Daley, Patrick        
 (43) -BYE-    15 - 8        
   (22) Johnson, Russell          
 (22) Johnson, Russell            
       (6) Douglas, Sholto      
 (27) Hefferen, Rex      10 - 15      
   (27) Hefferen, Rex          
 (38) -BYE-            
     (6) Douglas, Sholto        
 (59) -BYE-    4 - 15        
   (6) Douglas, Sholto          
 (6) Douglas, Sholto            
           (2) Foster, Matt  
 (7) Morris, Jesse          5 - 15  
   (7) Morris, Jesse          
 (58) -BYE-            
     (7) Morris, Jesse        
 (39) -BYE-    15 - 4        
   (26) Lear, Ben          
 (26) Lear, Ben            
       (7) Morris, Jesse      
 (23) Anderson, Chris      15 - 9      
   (23) Anderson, Chris          
 (42) -BYE-            
     (10) Garelja, Daniel        
 (55) -BYE-    4 - 15        
   (10) Garelja, Daniel          
 (10) Garelja, Daniel            
         (2) Foster, Matt    
 (15) Brill, Jonathan        11 - 15    
   (15) Brill, Jonathan          
 (50) -BYE-            
     (18) Chan, Hamish        
 (47) -BYE-    11 - 15        
   (18) Chan, Hamish          
 (18) Chan, Hamish            
       (2) Foster, Matt      
 (31) Harwood, James      14 - 15      
   (31) Harwood, James          
 (34) Ryu, Johann  15 - 10          
     (2) Foster, Matt        
 (63) -BYE-    2 - 15        
   (2) Foster, Matt          
 (2) Foster, Matt            
             

Results generated by Fencing Time, Competition by Fencing New Zealand: www.fencing.org.nz

Foil Ind Men Foil Team Men Epee Ind Women Epee Team Women
Epee Ind Men Epee Team Men Foil Ind Women
Sabre Ind Men Sabre Team Men Sabre Ind Women

Final Results

Tournament: National Open
Location: Auckland
Event: Open Team Senior Men's Foil
Event Class: Unrated
Date: Saturday, 26 October 2013 - 3:00 p.m.

Place Name Club Division Country Members
1 Australia 2 Unattached (or unknown) NAT AUS Devenish, Fitzgerald, Morris, Reynolds
2 Australia 1 Unattached (or unknown) NAT AUS Donald, Douglas, Webber
3T NZ1 Unattached (or unknown) NAT NZL Bell, Dyson, Garelja
3T Australia 3 Unattached (or unknown) NAT AUS Anderson, Capon, Daley
5 NZ2 Unattached (or unknown) NAT NZL Amyes, Boyce, Chan
6 NZ3 Unattached (or unknown) NAT NZL Agnew, Bishop, Brill


Round #1 - Direct Elimination

Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
 (1) Australia 1      
   (1) Australia 1    
 (8) -BYE-      
     (1) Australia 1  
 (5) NZ2    45 - 18  
   (4) Australia 3    
 (4) Australia 3  44 - 45    
       (2) Australia 2
 (3) NZ1      40 - 45
   (3) NZ1    
 (6) NZ3  45 - 32    
     (2) Australia 2  
 (7) -BYE-    20 - 45  
   (2) Australia 2    
 (2) Australia 2      
       



Table of 8, bout #2: NZ2 vs Australia 3
# NZ2 TS Score Score TS Australia 3 #
3 Chan, Hamish 5 5 3 3 Daley, Patrick 6
1 Boyce, Felix 5 10 6 3 Capon, Simon 5
2 Amyes, Michael 5 15 6 0 Anderson, Chris 4
1 Boyce, Felix 5 20 14 8 Daley, Patrick 6
3 Chan, Hamish 5 25 16 2 Anderson, Chris 4
2 Amyes, Michael 3 28 30 14 Capon, Simon 5
1 Boyce, Felix 7 35 30 0 Anderson, Chris 4
2 Amyes, Michael 2 37 40 10 Daley, Patrick 6
3 Chan, Hamish 7 44 45 5 Capon, Simon 5
      D44 V45      



Table of 8, bout #3: NZ1 vs NZ3
# NZ1 TS Score Score TS NZ3 #
3 Bell, Chris 5 5 2 2 Brill, Jonathan 6
1 Garelja, Daniel 4 9 10 8 Agnew, Oliver 5
2 Dyson, Clovis 6 15 13 3 Bishop, William 4
1 Garelja, Daniel 5 20 16 3 Brill, Jonathan 6
3 Bell, Chris 5 25 21 5 Bishop, William 4
2 Dyson, Clovis 5 30 25 4 Agnew, Oliver 5
1 Garelja, Daniel 5 35 28 3 Bishop, William 4
2 Dyson, Clovis 5 40 30 2 Brill, Jonathan 6
3 Bell, Chris 5 45 32 2 Agnew, Oliver 5
      V45 D32      



Semi-Finals, bout #1: Australia 1 vs Australia 3
# Australia 1 TS Score Score TS Australia 3 #
3 Douglas, Sholto         Daley, Patrick 6
1 Donald, Matthew         Capon, Simon 5
2 Webber, Lucas         Anderson, Chris 4
1 Donald, Matthew         Daley, Patrick 6
3 Douglas, Sholto         Anderson, Chris 4
2 Webber, Lucas         Capon, Simon 5
1 Donald, Matthew         Anderson, Chris 4
2 Webber, Lucas         Daley, Patrick 6
3 Douglas, Sholto   45 18   Capon, Simon 5
      V45 D18      



Semi-Finals, bout #2: NZ1 vs Australia 2
# NZ1 TS Score Score TS Australia 2 #
3 Garelja, Daniel         Fitzgerald, Edward 6
1 Bell, Chris         Reynolds, Tyler 5
2 Dyson, Clovis         Morris, Jesse 4
1 Bell, Chris         Fitzgerald, Edward 6
3 Garelja, Daniel         Morris, Jesse 4
2 Dyson, Clovis         Reynolds, Tyler 5
1 Bell, Chris         Morris, Jesse 4
2 Dyson, Clovis         Fitzgerald, Edward 6
3 Garelja, Daniel   20 45   Reynolds, Tyler 5
      D20 V45      



Finals, bout #1: Australia 1 vs Australia 2
# Australia 1 TS Score Score TS Australia 2 #
3 Webber, Lucas         Morris, Jesse 6
1 Donald, Matthew         Fitzgerald, Edward 5
2 Douglas, Sholto         Devenish, Dylan 4
1 Donald, Matthew         Morris, Jesse 6
3 Webber, Lucas         Devenish, Dylan 4
2 Douglas, Sholto         Fitzgerald, Edward 5
1 Donald, Matthew         Devenish, Dylan 4
2 Douglas, Sholto         Morris, Jesse 6
3 Webber, Lucas   40 45   Fitzgerald, Edward 5
      D40 V45      

Results generated by Fencing Time, Competition by Fencing New Zealand: www.fencing.org.nz

Foil Ind Men Foil Team Men Epee Ind Women Epee Team Women
Epee Ind Men Epee Team Men Foil Ind Women
Sabre Ind Men Sabre Team Men Sabre Ind Women

Final Results

Tournament: National Open
Location: Auckland
Event: Open Senior Women's Epee
Event Class: Unrated
Date: Saturday, 26 October 2013 - 11:00 a.m.

Place Name Club Division Country Rating Earned
1 Beer, Jess Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
2 Jackson, Jen Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
3T Fan, Sheryl Auckland Swords Club NATIONAL NZL U  
3T Fenaughty, Annick Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
5 Chan, Wai Ling Burnside High School NATIONAL NZL U  
6 Hawkins, Michelle Unattached (or unknown) NATIONAL AUS U  
7 Powell Ms, Anna Auckland University NATIONAL NZL U  
8 Boyd, Felicity Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
9 Wyllie, Stephanie Otara Fencing Club NATIONAL NZL U  
10 Neuville, Moea Unattached (or unknown) NATIONAL NCL U  
11 Syme, Ashleigh Unattached (or unknown) NATIONAL AUS U  
12 Hughes, Alex Unattached (or unknown) NATIONAL AUS U  
13 Gracie, Jessica C. Epsom Girls Grammar School NATIONAL NZL U  
14 Graham, Rosie Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Boyd, Felicity 1   D4 D3 D2 V5 D2 D3   1 19 29 -10 6
Graham, Rosie 2 V5   D2 D1 D2 D2 D1   1 13 29 -16 7
Hawkins, Michelle 3 V5 V5   D1 V5 V5 D3   4 24 18 +6 3
Chan, Wai Ling 4 V5 V5 V5   V3 V5 V5   6 28 9 +19 1
Syme, Ashleigh 5 D4 V5 D2 D0   V5 D0   2 16 22 -6 5
Powell Ms, Anna 6 V5 V5 D1 D3 D2   D3   2 19 24 -5 4
Jackson, Jen 7 V5 V5 V5 D2 V5 V5     5 27 15 +12 2
Pool #2   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Hughes, Alex 1   D2 D3 V5 D1 D4 D2   1 17 29 -12 6
Gracie, Jessica C. 2 V5   D0 D3 D0 D4 D1   1 13 27 -14 7
Fenaughty, Annick 3 V5 V5   V5 D2 D3 D2   3 22 19 +3 4
Neuville, Moea 4 D4 V5 D1   D4 D2 V5   2 21 26 -5 5
Beer, Jess 5 V5 V5 V5 V5   V5 V5   6 30 11 +19 1
Wyllie, Stephanie 6 V5 V5 V5 V4 D2   D2   4 23 21 +2 3
Fan, Sheryl 7 V5 V5 V5 D4 D2 V3     4 24 17 +7 2

Round #2 - Direct Elimination

Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
 (1) Beer, Jess        
   (1) Beer, Jess      
 (16) -BYE-        
     (1) Beer, Jess    
 (9) Powell Ms, Anna    15 - 11    
   (9) Powell Ms, Anna      
 (8) Neuville, Moea  15 - 14      
       (1) Beer, Jess  
 (5) Hawkins, Michelle      15 - 10  
   (5) Hawkins, Michelle      
 (12) Hughes, Alex  15 - 12      
     (4) Fan, Sheryl    
 (13) Gracie, Jessica C.    6 - 15    
   (4) Fan, Sheryl      
 (4) Fan, Sheryl  1 - 15      
         (1) Beer, Jess
 (3) Jackson, Jen        15 - 10
   (3) Jackson, Jen      
 (14) Graham, Rosie  15 - 8      
     (3) Jackson, Jen    
 (11) Boyd, Felicity    15 - 10    
   (11) Boyd, Felicity      
 (6) Wyllie, Stephanie  15 - 10      
       (3) Jackson, Jen  
 (7) Fenaughty, Annick      14 - 10  
   (7) Fenaughty, Annick      
 (10) Syme, Ashleigh  15 - 11      
     (7) Fenaughty, Annick    
 (15) -BYE-    15 - 13    
   (2) Chan, Wai Ling      
 (2) Chan, Wai Ling        
         

Results generated by Fencing Time, Competition by Fencing New Zealand: www.fencing.org.nz

Foil Ind Men Foil Team Men Epee Ind Women Epee Team Women
Epee Ind Men Epee Team Men Foil Ind Women
Sabre Ind Men Sabre Team Men Sabre Ind Women

Final Results

Tournament: National Open
Location: Auckland
Event: Open Team Senior Women's Epee
Event Class: Unrated
Date: Saturday, 26 October 2013 - 4:00 p.m.

Place Name Club Division Country Members
1 NZA Unattached (or unknown) NAT NZL Beer, Chan, Fan, Jackson
2 Australia Unattached (or unknown) NAT USA Hawkins, Hughes, Syme
3 NZB Unattached (or unknown) NAT NZL Fenaughty, Powell, Wyllie


Round #1 - Direct Elimination

Semi-Finals Finals  
     
 (1) NZA    
   (1) NZA  
 (4) -BYE-    
     (1) NZA
 (3) Australia    45 - 18
   (3) Australia  
 (2) NZB  44 - 41  
     



Semi-Finals, bout #2: Australia vs NZB
# Australia TS Score Score TS NZB #
3 Hawkins, Michelle 5 5 3 3 Wyllie, Stephanie 6
1 Syme, Ashleigh 6 11 7 4 Fenaughty, Annick 5
2 Hughes, Alex 4 15 11 4 Powell Ms, Anna 4
1 Syme, Ashleigh 5 20 13 2 Wyllie, Stephanie 6
3 Hawkins, Michelle 3 23 16 3 Powell Ms, Anna 4
2 Hughes, Alex 7 30 23 7 Fenaughty, Annick 5
1 Syme, Ashleigh 5 35 27 4 Powell Ms, Anna 4
2 Hughes, Alex 5 40 38 11 Wyllie, Stephanie 6
3 Hawkins, Michelle 4 44 41 3 Fenaughty, Annick 5
      V44 D41      



Finals, bout #1: NZA vs Australia
# NZA TS Score Score TS Australia #
3 Fan, Sheryl         Syme, Ashleigh 6
1 Beer, Jess         Hughes, Alex 5
2 Chan, Hamish         Hawkins, Michelle 4
1 Beer, Jess         Syme, Ashleigh 6
3 Fan, Sheryl         Hawkins, Michelle 4
2 Chan, Hamish         Hughes, Alex 5
1 Beer, Jess         Hawkins, Michelle 4
2 Chan, Hamish         Syme, Ashleigh 6
3 Fan, Sheryl   45 18   Hughes, Alex 5
      V45 D18      

Results generated by Fencing Time, Competition by Fencing New Zealand: www.fencing.org.nz

Foil Ind Men Foil Team Men Epee Ind Women Epee Team Women
Epee Ind Men Epee Team Men Foil Ind Women
Sabre Ind Men Sabre Team Men Sabre Ind Women

Final Results

Tournament: National Open
Location: Auckland
Event: Open Senior Men's Epee
Event Class: Unrated
Date: Sunday, 27 October 2013 - 9:00 a.m.

Place Name Club Division Country Rating Earned
1 Brill, Martin Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
2 Ogilvie, Sheldon Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
3T Bishop, William Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
3T Galli, Emerick Unattached (or unknown) NATIONAL NCL U  
5 Touyet, Nicolas Unattached (or unknown) NATIONAL NCL U  
6 Casagrande, Zac Unattached (or unknown) NATIONAL AUS U  
7 Fitzgerald, Edward Australia NATIONAL AUS U  
8 Agnew, Oliver New Zealand Academy of Fencing NATIONAL NZL U  
9 Sesun, Andreas Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
10 MacDonald, Kyle Auckland Swords Club NATIONAL NZL U  
11 van Zyl, Jurgens North Harbour Fencing Club NATIONAL NZL U  
12 Nightingale, Lucian Burnside High School NATIONAL NZL U  
13 Downs, Quin Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
14 Baker, Matt Unattached (or unknown) NATIONAL AUS U  
15 Watts, Xavier Wellington Swords NATIONAL NZL U  
16 Boyce, Felix Wellington College NATIONAL NZL U  
17 Payne, Graham Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
18 Raskovic, Vladimir Selle Jean Loius NATIONAL NZL U  
19 Foster, Matt Unattached (or unknown) NATIONAL AUS U  
20 Imms, Andrew Selle Jean Loius NATIONAL NZL U  
21 Webber, Lucas Unattached (or unknown) NATIONAL AUS U  
22 Fourie, Jaco Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
23 Ammundesen, Brett Auckland Swords Club NATIONAL NZL U  
24 Touyet, Quentin Unattached (or unknown) NATIONAL NCL U  
25 Zhao, Siwei Selle Jean Loius NATIONAL NZL U  
26 Claydon, Michael Auckland Swords Club NATIONAL NZL U  
27 Gerry, Jonathan Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
28 Nokes, Chris Waikato Swords NATIONAL NZL U  
29 Durant, Kelly Unattached (or unknown) NATIONAL AUS U  
30T Ryu, Johann Auckland University NATIONAL NZL U  
30T Walker-Hale, Nathanael Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
32 Harwood, James Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
33T Cannan, Ian Selle Jean Loius NATIONAL NZL U  
33T Jennings, David Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
35 Bulmer, Hamish Auckland University NATIONAL NZL U  
36 Calcott, John Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Walker-Hale, Nathanael 1   D0 D3 D3 V5 D3   1 14 23 -9 6
Casagrande, Zac 2 V5   V5 V5 D4 V5   4 24 11 +13 1
Imms, Andrew 3 V5 D2   V5 V5 D4   3 21 21 0 3
Agnew, Oliver 4 V5 D2 D4   V5 V5   3 21 17 +4 2
Watts, Xavier 5 D3 V5 D4 D4   D3   1 19 24 -5 5
Fourie, Jaco 6 V5 D2 V5 D0 V5     3 17 20 -3 4
Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
MacDonald, Kyle 1   V5 V5 V4 D2 V5   4 21 10 +11 2
Jennings, David 2 D0   D3 D4 D1 V5   1 13 23 -10 6
Ryu, Johann 3 D0 V5   D2 D3 D4   1 14 23 -9 5
Downs, Quin 4 D3 V5 V5   D4 V5   3 22 17 +5 3
Touyet, Nicolas 5 V5 V5 V5 V5   V5   5 25 13 +12 1
Durant, Kelly 6 D2 D3 V5 D2 D3     1 15 24 -9 4
Pool #3   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
van Zyl, Jurgens 1   V5 V5 V5 D4 V5   4 24 15 +9 1
Ammundesen, Brett 2 D4   D2 V5 D2 V5   2 18 19 -1 4
Bishop, William 3 D1 V5   V3 V5 V5   4 19 10 +9 2
Boyce, Felix 4 D3 D2 D0   D3 V5   1 13 22 -9 5
Foster, Matt 5 V5 V5 D3 V5   D2   3 20 19 +1 3
Harwood, James 6 D2 D2 D0 D4 V5     1 13 22 -9 5
Pool #4   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Claydon, Michael 1   D0 V5 D2 V5 D0   2 12 23 -11 5
Brill, Martin 2 V5   V5 D0 V5 D4   3 19 12 +7 3
Bulmer, Hamish 3 D4 D1   D3 D1 D1   0 10 25 -15 6
Fitzgerald, Edward 4 V5 V5 V5   D3 V5   4 23 14 +9 2
Zhao, Siwei 5 D4 D1 V5 V5   D1   2 16 19 -3 4
Ogilvie, Sheldon 6 V5 V5 V5 D4 V5     4 24 11 +13 1
Pool #5   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Webber, Lucas 1   V5 V5 D1 D2 V5   3 18 20 -2 4
Gerry, Jonathan 2 D4   D3 D2 V5 D2   1 16 22 -6 5
Nokes, Chris 3 D3 V5   D2 D4 D1   1 15 23 -8 6
Nightingale, Lucian 4 V5 V5 V5   D3 D3   3 21 15 +6 2
Galli, Emerick 5 V5 D2 V5 V5   D3   3 20 19 +1 3
Raskovic, Vladimir 6 D3 V5 V5 V5 V5     4 23 14 +9 1
Pool #6   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Payne, Graham 1   V5 V5 V5 V5 V5   5 25 13 +12 1
Baker, Matt 2 D1   V5 D4 V5 V5   3 20 16 +4 3
Calcott, John 3 D0 D1   D0 D3 D2   0 6 25 -19 6
Sesun, Andreas 4 D4 V5 V5   V5 V5   4 24 9 +15 2
Cannan, Ian 5 D4 D1 V5 D0   D3   1 13 23 -10 5
Touyet, Quentin 6 D4 D4 V5 D0 V5     2 18 20 -2 4

Round #2 - Direct Elimination

Table of 64 Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
             
 (1T) Payne, Graham            
   (1T) Payne, Graham          
 (64) -BYE-            
     (31T) Boyce, Felix        
 (33T) Cannan, Ian    8 - 15        
   (31T) Boyce, Felix          
 (31T) Boyce, Felix  11 - 15          
       (16T) Galli, Emerick      
 (16T) Foster, Matt      3 - 15      
   (16T) Foster, Matt          
 (48) -BYE-            
     (16T) Galli, Emerick        
 (49) -BYE-    10 - 15        
   (16T) Galli, Emerick          
 (16T) Galli, Emerick            
         (16T) Galli, Emerick    
 (8T) Fitzgerald, Edward        15 - 10    
   (8T) Fitzgerald, Edward          
 (56) -BYE-            
     (8T) Fitzgerald, Edward        
 (41) -BYE-    15 - 9        
   (24) Claydon, Michael          
 (24) Claydon, Michael            
       (8T) Fitzgerald, Edward      
 (25) Watts, Xavier      15 - 10      
   (25) Watts, Xavier          
 (40) -BYE-            
     (25) Watts, Xavier        
 (57) -BYE-    15 - 10        
   (8T) Raskovic, Vladimir          
 (8T) Raskovic, Vladimir            
           (4T) Ogilvie, Sheldon  
 (4T) Casagrande, Zac          12 - 15  
   (4T) Casagrande, Zac          
 (60) -BYE-            
     (4T) Casagrande, Zac        
 (37) -BYE-    15 - 9        
   (28) Durant, Kelly          
 (28) Durant, Kelly            
       (4T) Casagrande, Zac      
 (21) Ammundesen, Brett      12 - 10      
   (21) Ammundesen, Brett          
 (44) -BYE-            
     (12) Nightingale, Lucian        
 (53) -BYE-    7 - 15        
   (12) Nightingale, Lucian          
 (12) Nightingale, Lucian            
         (4T) Ogilvie, Sheldon    
 (13) Downs, Quin        11 - 15    
   (13) Downs, Quin          
 (52) -BYE-            
     (13) Downs, Quin        
 (45) -BYE-    15 - 10        
   (20) Fourie, Jaco          
 (20) Fourie, Jaco            
       (4T) Ogilvie, Sheldon      
 (29T) Ryu, Johann      10 - 15      
   (29T) Ryu, Johann          
 (36) Calcott, John  15 - 6          
     (4T) Ogilvie, Sheldon        
 (61) -BYE-    8 - 15        
   (4T) Ogilvie, Sheldon          
 (4T) Ogilvie, Sheldon            
             (11) Brill, Martin
 (3) Sesun, Andreas            10 - 11
   (3) Sesun, Andreas          
 (62) -BYE-            
     (3) Sesun, Andreas        
 (35) Bulmer, Hamish    15 - 7        
   (29T) Walker-Hale, Nathanael          
 (29T) Walker-Hale, Nathanael  13 - 15          
       (14) Agnew, Oliver      
 (19) Webber, Lucas      12 - 15      
   (19) Webber, Lucas          
 (46) -BYE-            
     (14) Agnew, Oliver        
 (51) -BYE-    8 - 15        
   (14) Agnew, Oliver          
 (14) Agnew, Oliver            
         (11) Brill, Martin    
 (11) Brill, Martin        12 - 15    
   (11) Brill, Martin          
 (54) -BYE-            
     (11) Brill, Martin        
 (43) -BYE-    15 - 12        
   (22) Touyet, Quentin          
 (22) Touyet, Quentin            
       (11) Brill, Martin      
 (27) Nokes, Chris      15 - 14      
   (27) Nokes, Chris          
 (38) -BYE-            
     (6) MacDonald, Kyle        
 (59) -BYE-    8 - 15        
   (6) MacDonald, Kyle          
 (6) MacDonald, Kyle            
           (11) Brill, Martin  
 (7) van Zyl, Jurgens          15 - 10  
   (7) van Zyl, Jurgens          
 (58) -BYE-            
     (7) van Zyl, Jurgens        
 (39) -BYE-    15 - 10        
   (26) Gerry, Jonathan          
 (26) Gerry, Jonathan            
       (10) Bishop, William      
 (23) Zhao, Siwei      8 - 15      
   (23) Zhao, Siwei          
 (42) -BYE-            
     (10) Bishop, William        
 (55) -BYE-    8 - 15        
   (10) Bishop, William          
 (10) Bishop, William            
         (10) Bishop, William    
 (15) Baker, Matt        15 - 12    
   (15) Baker, Matt          
 (50) -BYE-            
     (15) Baker, Matt        
 (47) -BYE-    15 - 6        
   (18) Imms, Andrew          
 (18) Imms, Andrew            
       (1T) Touyet, Nicolas      
 (31T) Harwood, James      13 - 15      
   (31T) Harwood, James          
 (33T) Jennings, David  15 - 11          
     (1T) Touyet, Nicolas        
 (63) -BYE-    6 - 15        
   (1T) Touyet, Nicolas          
 (1T) Touyet, Nicolas            
             

Results generated by Fencing Time, Competition by Fencing New Zealand: www.fencing.org.nz

Foil Ind Men Foil Team Men Epee Ind Women Epee Team Women
Epee Ind Men Epee Team Men Foil Ind Women
Sabre Ind Men Sabre Team Men Sabre Ind Women

Final Results

Tournament: National Open
Location: Auckland
Event: Open Team Senior Men's Epee
Event Class: Unrated
Date: Sunday, 27 October 2013 - 9:00 a.m.

Place Name Club Division Country Members
1 Australia Unattached (or unknown) NAT AUS Baker, Casagrande, Fitzgerald, Foster
2 New Caledonia Unattached (or unknown) NAT NCL Galli, Touyet, Touyet
3T New Zealand A Unattached (or unknown) NAT NZL Bishop, Brill, Ogilvie
3T New Zealand B Unattached (or unknown) NAT NZL Agnew, MacDonald, Sesun


Round #1 - Direct Elimination

Semi-Finals Finals  
     
 (1) New Zealand A    
   (4) New Caledonia  
 (4) New Caledonia  39 - 45  
     (2) Australia
 (3) New Zealand B    29 - 45
   (2) Australia  
 (2) Australia  41 - 45  
     



Semi-Finals, bout #1: New Zealand A vs New Caledonia
# New Zealand A TS Score Score TS New Caledonia #
3 Brill, Martin 5 5 2 2 Touyet, Nicolas 6
1 Bishop, William 3 8 10 8 Galli, Emerick 5
2 Ogilvie, Sheldon 0 8 10 0 Touyet, Quentin 4
1 Bishop, William 0 8 10 0 Touyet, Nicolas 6
3 Brill, Martin 7 15 15 5 Touyet, Quentin 4
2 Ogilvie, Sheldon 6 21 27 12 Galli, Emerick 5
1 Bishop, William 7 28 32 5 Touyet, Quentin 4
2 Ogilvie, Sheldon 8 36 39 7 Touyet, Nicolas 6
3 Brill, Martin 3 39 45 6 Galli, Emerick 5
      D39 V45      



Semi-Finals, bout #2: New Zealand B vs Australia
# New Zealand B TS Score Score TS Australia #
3 MacDonald, Kyle 4 4 4 4 Baker, Matt 6
1 Sesun, Andreas 4 8 10 6 Casagrande, Zac 5
2 Agnew, Oliver 4 12 15 5 Fitzgerald, Edward 4
1 Sesun, Andreas 8 20 19 4 Baker, Matt 6
3 MacDonald, Kyle 2 22 24 5 Fitzgerald, Edward 4
2 Agnew, Oliver 6 28 30 6 Casagrande, Zac 5
1 Sesun, Andreas 5 33 35 5 Fitzgerald, Edward 4
2 Agnew, Oliver 4 37 40 5 Baker, Matt 6
3 MacDonald, Kyle 4 41 45 5 Casagrande, Zac 5
      D41 V45      



Finals, bout #1: New Caledonia vs Australia
# New Caledonia TS Score Score TS Australia #
3 Galli, Emerick 3 3 6 6 Baker, Matt 6
1 Touyet, Quentin 3 6 8 2 Casagrande, Zac 5
2 Touyet, Nicolas 3 9 14 6 Fitzgerald, Edward 4
1 Touyet, Quentin 4 13 20 6 Baker, Matt 6
3 Galli, Emerick 4 17 25 5 Fitzgerald, Edward 4
2 Touyet, Nicolas 3 20 30 5 Casagrande, Zac 5
1 Touyet, Quentin 5 25 35 5 Fitzgerald, Edward 4
2 Touyet, Nicolas 1 26 40 5 Baker, Matt 6
3 Galli, Emerick 3 29 45 5 Casagrande, Zac 5
      D29 V45      

Results generated by Fencing Time, Competition by Fencing New Zealand: www.fencing.org.nz

Foil Ind Men Foil Team Men Epee Ind Women Epee Team Women
Epee Ind Men Epee Team Men Foil Ind Women
Sabre Ind Men Sabre Team Men Sabre Ind Women

Final Results

Tournament: National Open
Location: Auckland
Event: Open Senior Women's Foil
Event Class: Unrated
Date: Sunday, 27 October 2013 - 9:00 a.m.

Place Name Club Division Country Rating Earned
1 Yuan, Ping Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
2 Coleman, Monique North Harbour Fencing Club NATIONAL NZL U  
3T Boyd, Alice Auckland Swords Club NATIONAL NZL U  
3T Alice, Wu Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
5 Ravera, Daniela Samuel Marsden School for Girls NATIONAL NZL U  
6 Buisman, Nicola M. Epsom Girls Grammar School NATIONAL NZL U  
7 Fan, Vicky New Zealand Academy of Fencing NATIONAL NZL U  
8 Wyllie, Stephanie Otara Fencing Club NATIONAL NZL U  
9 Green, Sasha New Zealand Academy of Fencing NATIONAL NZL U  
10 Marshall, Simone Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
11 Miller, Pippi Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
12 Dunn, Natalie North Harbour Fencing Club NATIONAL NZL U  
13 Chen, Christine Epsom Girls Grammar School NATIONAL NZL U  
14 Gracie, Jessica C. Epsom Girls Grammar School NATIONAL NZL U  
15 Kharitonova, Darya Auckland Swords Club NATIONAL NZL U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6 7 8   V TS TR Ind Pl
Yuan, Ping 1   V5 V5 V5 V5 V5 V5 V5   7 35 5 +30 1
Buisman, Nicola M. 2 D0   V5 V5 D0 V5 V5 D2   4 22 22 0 4
Chen, Christine 3 D0 D2   D3 D4 D3 V5 V5   2 22 32 -10 7
Green, Sasha 4 D1 D3 V5   D2 D2 V5 V5   3 23 29 -6 5
Ravera, Daniela 5 D0 V5 V5 V5   D1 V5 V5   5 26 21 +5 3
Alice, Wu 6 D2 D1 V5 V5 V5   V5 V5   5 28 19 +9 2
Kharitonova, Darya 7 D1 D1 D4 D2 D3 D1   D2   0 14 35 -21 8
Dunn, Natalie 8 D1 V5 D3 D4 D2 D2 V5     2 22 29 -7 6
Pool #2   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
Marshall, Simone 1   V5 D3 D4 D1 V5 D0   2 18 26 -8 5
Fan, Vicky 2 D4   V5 V5 D2 V5 D3   3 24 15 +9 3
Wyllie, Stephanie 3 V5 D1   V5 D1 D3 D2   2 17 24 -7 4
Gracie, Jessica C. 4 V5 D1 D1   D0 D1 D1   1 9 29 -20 7
Coleman, Monique 5 V5 V3 V5 V5   V5 D3   5 26 11 +15 2
Miller, Pippi 6 D2 D0 V5 V5 D2   D0   2 14 24 -10 6
Boyd, Alice 7 V5 V5 V5 V5 V5 V5     6 30 9 +21 1

Round #2 - Direct Elimination

Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
 (1) Yuan, Ping        
   (1) Yuan, Ping      
 (16) -BYE-        
     (1) Yuan, Ping    
 (9) Wyllie, Stephanie    15 - 1    
   (9) Wyllie, Stephanie      
 (8) Green, Sasha  15 - 7      
       (1) Yuan, Ping  
 (5) Ravera, Daniela      15 - 1  
   (5) Ravera, Daniela      
 (12) Dunn, Natalie  15 - 5      
     (4) Alice, Wu    
 (13) Chen, Christine    7 - 15    
   (4) Alice, Wu      
 (4) Alice, Wu  5 - 15      
         (1) Yuan, Ping
 (3) Coleman, Monique        15 - 4
   (3) Coleman, Monique      
 (14) Gracie, Jessica C.  15 - 4      
     (3) Coleman, Monique    
 (11) Miller, Pippi    15 - 2    
   (6) Buisman, Nicola M.      
 (6) Buisman, Nicola M.  11 - 15      
       (3) Coleman, Monique  
 (7) Fan, Vicky      15 - 5  
   (7) Fan, Vicky      
 (10) Marshall, Simone  15 - 8      
     (2) Boyd, Alice    
 (15) Kharitonova, Darya    11 - 15    
   (2) Boyd, Alice      
 (2) Boyd, Alice  8 - 15      
         

Results generated by Fencing Time, Competition by Fencing New Zealand: www.fencing.org.nz

Foil Ind Men Foil Team Men Epee Ind Women Epee Team Women
Epee Ind Men Epee Team Men Foil Ind Women
Sabre Ind Men Sabre Team Men Sabre Ind Women

Final Results

Tournament: National Open
Location: Auckland
Event: Open Senior Men's Saber
Event Class: Unrated
Date: Monday, 28 October 2013 - 9:00 a.m.

Place Name Club Division Country Rating Earned
1 Casagrande, Zac Unattached (or unknown) NATIONAL AUS U  
2 Webber, Lucas Unattached (or unknown) NATIONAL AUS U  
3T Foster, Matt Unattached (or unknown) NATIONAL AUS U  
3T Boyce, Felix Wellington College NATIONAL NZL U  
5 Clark, Bryan Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  
6 Calcott, John Unattached (or unknown) NATIONAL NZL U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Foster, Matt 1   D1 V5 D1 V5 V5   3 17 18 -1 3
Webber, Lucas 2 V5   V5 D3 V5 V5   4 23 12 +11 2
Clark, Bryan 3 D3 D4   D1 D2 V5   1 15 20 -5 5
Casagrande, Zac 4 V5 V5 V5   V5 V5   5 25 9 +16 1
Boyce, Felix 5 D2 D1 V5 D3   V5   2 16 20 -4 4
Calcott, John 6 D3 D1 D0 D1 D3     0 8 25 -17 6

Round #2 - Direct Elimination

Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
 (1) Casagrande, Zac      
   (1) Casagrande, Zac    
 (8) -BYE-      
     (1) Casagrande, Zac  
 (5) Clark, Bryan    15 - 11  
   (4) Boyce, Felix    
 (4) Boyce, Felix  8 - 15    
       (1) Casagrande, Zac
 (3) Foster, Matt      15 - 13
   (3) Foster, Matt    
 (6) Calcott, John  15 - 5    
     (2) Webber, Lucas  
 (7) -BYE-    9 - 15  
   (2) Webber, Lucas    
 (2) Webber, Lucas      
       

Results generated by Fencing Time, Competition by Fencing New Zealand: www.fencing.org.nz

Foil Ind Men Foil Team Men Epee Ind Women Epee Team Women
Epee Ind Men Epee Team Men Foil Ind Women
Sabre Ind Men Sabre Team Men Sabre Ind Women

Final Results

Tournament: National Open
Location: Auckland
Event: Open Team Senior Men's Saber
Event Class: Unrated
Date: Monday, 28 October 2013 - 12:00 p.m.

Place Name Club Division Country Members
1 Australia Unattached (or unknown) NAT AUS Casagrande, Foster, Webber
2 New Zealand Unattached (or unknown) NAT NZL Boyce, Calcott, Clark


Round #1 - Direct Elimination

Finals  
   
 (1) Australia  
   (1) Australia
 (2) New Zealand  45 - 20
   



Finals, bout #1: Australia vs New Zealand
# New Zealand TS Score Score TS Australia #
3 Clark, Bryan 1 1 5 5 Webber, Lucas 6
1 Calcott, John 2 3 10 5 Casagrande, Zac 5
2 Boyce, Felix 0 3 15 5 Foster, Matt 4
1 Calcott, John 1 4 20 5 Webber, Lucas 6
3 Clark, Bryan 1 5 25 5 Foster, Matt 4
2 Boyce, Felix 3 8 30 5 Casagrande, Zac 5
1 Calcott, John 3 11 35 5 Foster, Matt 4
2 Boyce, Felix 5 16 40 5 Webber, Lucas 6
3 Clark, Bryan 4 20 45 5 Casagrande, Zac 5
      D20 V45      

Results generated by Fencing Time, Competition by Fencing New Zealand: www.fencing.org.nz

Foil Ind Men Foil Team Men Epee Ind Women Epee Team Women
Epee Ind Men Epee Team Men Foil Ind Women
Sabre Ind Men Sabre Team Men Sabre Ind Women

Final Results

Tournament: National Open
Location: Auckland
Event: Open Senior Women's Saber
Event Class: Unrated
Date: replica hublot watches hublot replica watches A. Lange & Sohne orologi IWC replica Monday, 28 October 2013 - 9:00 a.m.

Place Name Club Division Country Rating Earned
1 Bennett, Sally Unattached (or unknown) NATIONAL AUS U  
2 Logan, Katie Epsom Girls Grammar School NATIONAL NZL U  
3T Green, Sasha New Zealand Academy of Fencing NATIONAL NZL U  
3T Wyllie, Stephanie Otara Fencing Club NATIONAL NZL U  
5 Phippen, Shauni Feilding NATIONAL NZL U  
6 Jacks, Laura Epsom Girls Grammar School NATIONAL NZL U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
Jacks, Laura 1   D3 D1 D1 D1 D4   0 10 25 -15 6
Logan, Katie 2 V5   D1 V5 D3 V5   3 19 17 +2 3
Green, Sasha 3 V5 V5   V5 D0 V5   4 20 12 +8 2
Wyllie, Stephanie 4 V5 D1 D1   D2 D1   1 10 21 -11 5
Bennett, Sally 5 V5 V5 V5 V5   V5   5 25 9 +16 1
Phippen, Shauni 6 V5 D3 D4 V5 D3     2 20 20 0 4

Round #2 - Direct Elimination

Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
 (1) Bennett, Sally      
   (1) Bennett, Sally    
 (8) -BYE-      
     (1) Bennett, Sally  
 (5) Wyllie, Stephanie    15 - 2  
   (5) Wyllie, Stephanie    
 (4) Phippen, Shauni  15 - 8    
       (1) Bennett, Sally
 (3) Logan, Katie      15 - 6
   (3) Logan, Katie    
 (6) Jacks, Laura  15 - 4    
     (3) Logan, Katie  
 (7) -BYE-    15 - 5  
   (2) Green, Sasha    
 (2) Green, Sasha      
       

Results generated by Fencing Time, Competition by Fencing New Zealand: www.fencing.org.nz

Foil Ind Men Foil Team Men Epee Ind Women Epee Team Women
Epee Ind Men Epee Team Men Foil Ind Women
Sabre Ind Men Sabre Team Men Sabre Ind Women